Ile stresu jest motywujące, a ile szkodliwe?

Ile razy słyszałeś o stresie w miejscu pracy i odsuwałeś od siebie tę myśl? Czy uważasz stres za normalną część swojego codziennego życia? A może często doskwierają Ci ciągłe wymagania, jakie są przed Tobą stawiane?

Badania wykazały, że w ciągu ostatniego roku aż 74% dorosłych Brytyjczyków czuło się przytłoczonych tym, co musieli robić na co dzień, lub nie mogło sobie z tym poradzić. To naprawdę zaskakująca statystyka, a gdy pomyślimy o poważnych skutkach ubocznych, jakie może wywołać zbyt duży stres, widzimy naród zestresowanych, a więc niezdrowych ludzi.

Rzecz w tym, że stres nie jest wszystkim złym. W niektórych przypadkach odrobina stresu może być wręcz motywująca. Problem polega na tym, jak określić, gdzie kończy się granica między umiarkowaną dawką motywującego stresu a zaczyna problematyczna? Jest to kwestia indywidualna i tak naprawdę zależy od danej osoby.

Na przykład jedna osoba może spędzić dzień pracy, siedząc przy luksusowym biurku i ani razu nie poczuć się przytłoczona nawałem pracy. Może mieć wiele do zrobienia, ale presja terminów jest dla niej wystarczającym bodźcem do wykonania zadań. Inna osoba może mieć taką samą ilość pracy, ale może czuć się przytłoczona i nie być w stanie jej sprostać. Każdy z nas ma inne bariery i granice i musimy z nimi współpracować, aby znaleźć swój własny złoty środek, znajdując nowoczesne systemy biurowe, które działają dla nas i tylko dla nas.

Dobrym sposobem na podkreślenie tego jest myślenie o hot desking. Jako system biurowy sprawdza się on w przypadku wielu osób, ale niektórzy pracownicy uważają, że hot desking wywołuje u nich ogromny niepokój. Nie wszyscy lubią się codziennie przemieszczać, a niektórzy potrzebują statycznego miejsca, aby poradzić sobie z obciążeniem pracą. Żadna ze stron nie jest zła ani dobra, jest to kwestia indywidualna, którą musimy uszanować i odpowiednio do niej podejść. Niektórzy ludzie uwielbiają stołki do odpoczynku w miejscach, w których można swobodnie współpracować i gdzie można się wyciszyć, podczas gdy inni nie widzą w tym sensu. To indywidualny wybór i indywidualny sposób radzenia sobie z presją.

Naturalna strona stresu

Stres istnieje od czasów jaskiniowców. Stres jest reakcją na to, co mózg postrzega jako zagrożenie, co powoduje reakcję "walcz lub uciekaj". Ma ona na celu ratowanie życia i ostrzeganie przed niebezpieczeństwem. Oczywiście, nie jest prawdopodobne, że zje nas tygrys szablozębny lub inne prehistoryczne zwierzę, więc mało prawdopodobne jest, że walczymy o przetrwanie w środowisku biurowym!

Stres może dawać niewielki zastrzyk energii, który może pomóc w szybkim podejmowaniu decyzji o tym, co robić dalej. Może to zmotywować Cię do zrobienia listy rzeczy do zrobienia, pomóc w dotrzymaniu codziennych terminów i w bardziej efektywnym ustalaniu priorytetów. Istotna jest również znajomość odpowiednich narzędzi, które pomogą Ci wykonać pracę, takich jak ekrany działowe do biura.

Odrobina stresu, i mamy na myśli "odrobinę", może pomóc Ci być silnym psychicznie i fizycznie, ale zbyt duża ilość hormonu stresu (kortyzolu) w Twoim organizmie nie jest dobrym rozwiązaniem. Z tego powodu ważne jest, abyś znał swoje czerwone linie i punkty odcięcia między tym, gdzie kończy się dobry stres, a zaczyna zły. Znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem jest również bardzo ważne. Może to być wszystko - od pójścia na siłownię i ćwiczeń fizycznych, poprzez spacer z przyjaciółmi, aż do masażu, który przynosi ogólne korzyści zdrowotne. Najlepiej robić to, co przynosi efekty, ale jeszcze ważniejsze jest znalezienie swojej czerwonej linii. W ten sposób możesz mieć pewność, że kiedy zasiądziesz przy stole konferencyjnym, wymienisz się pomysłami i będziesz współpracować, będziesz ostry i gotowy do działania, a nie przytłoczony i zdenerwowany.

Zobacz również