Co to znaczy pracować zdalnie?

Praca zdalna jest z pewnością modna w dzisiejszych czasach, czy to z wyboru, czy z powodu obecnej pandemii. Coraz więcej osób pracuje z innego miejsca niż współczesne biuro, tworząc elastyczne rozwiązanie pracy, które spełnia ich potrzeby.

Znaczenie pracy zdalnej może być jednak czasem mylące. Czy oznacza to pracę w odległym miejscu przez cały czas, czy też po prostu pracę z domu?

Najprościej rzecz ujmując, jest to pojęcie zbiorcze, które oznacza, że pracujesz w miejscu innym niż zwykłe biuro. Można to robić cały czas lub może to być rozwiązanie w niepełnym wymiarze godzin, np. pracujesz z biura przez dzień lub dwa w tygodniu (mniej lub więcej w zależności od sytuacji), a przez resztę czasu pracujesz z wybranej lokalizacji. Niektórzy ludzie pracują zdalnie przez określony czas, np. jeśli mają sytuację, którą muszą zająć się w domu, a następnie decydują się na powrót do stałej pracy w biurze w późniejszym czasie, lub wybierają pracę zdalną jako pełne rozwiązanie.

Praca zdalna nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, ale jest to opcja dla tych, którzy się na nią decydują. Praca zdalna jest częścią trendu elastycznej pracy, który nabierał tempa w ciągu ostatnich kilku lat, a w sytuacji COVID-19 z pewnością stał się bardziej powszechny. Możliwe, że niektórym osobom, które obecnie pracują z dala od biura, spodoba się to tak bardzo, że zdecydują się kontynuować tę metodę po ustąpieniu pandemii. Jednak inni mogą tęsknić za środowiskiem biurowym i wolą wrócić do pracy z ich regularnych biurkach biurowych. Każdy wybór jest osobisty i ważny.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pracę z własnego biura w domu, czy też zdecydujesz się na pracę w podróży, np. odwiedzając różne miejsca w trakcie pracy, aby sfinansować swoje marzenia, ważne jest, aby skupić się na wydajności. Powodem jest to, że rozproszenie uwagi jest bardzo powszechne w tej sytuacji. Nie masz takiej samej struktury, jak w przypadku pracy z kolegami przy nowoczesnych stołach w sali konferencyjnej lub przy szklanym biurku. Nie masz swojego menedżera zaledwie kilka kroków od ciebie, a to samo w sobie może powodować brak motywacji, ponieważ nie masz rzeczywistego solidnego powodu, aby się skupić, poza faktem, że wiesz, że powinieneś!

Sprawdź tę infografikę, która zawiera kilka wskazówek, jak być produktywnym podczas pracy zdalnej.

Źródło - https://www.kustomer.com/infographics/remote-work-best-practices/

Pracownicy zdalni są nie tylko powszechni w dzisiejszych czasach, ale również korzystni dla biznesu. Posiadanie pracowników bez siedziby w biurze obniża koszty ogólne firmy i pomaga zatrzymać pracowników, którzy w przeciwnym razie odeszliby, ponieważ sytuacja, w której się znajdują, nie odpowiada ich potrzebom. Oferowanie elastycznych metod pracy, takich jak ta, może również pomóc przyciągnąć nowe talenty do firmy w dłuższej perspektywie.

Zobacz również