5 sposobów na efektywne wykorzystanie przerw w pracy w domu

Niezależnie od tego, czy pracujesz we współczesnym biurze, czy też pracujesz w swoim domowym biurze, niezwykle ważne jest, abyś robił regularne przerwy.

Dlaczego? Ponieważ jeśli tego nie zrobisz, twój mózg osiągnie punkt, w którym nie będzie w stanie się skoncentrować i okaże się, że twój postęp nie tylko spowalnia, ale być może zatrzymuje się całkowicie. Błędy są bardziej prawdopodobne, prokrastynacja jest bardzo realne ryzyko, a ty nie będzie cieszyć się swoją pracę albo.

Wiele osób zakłada, że robienie przerw jest kontrproduktywne, ponieważ oddalasz się od swojego fotela biurowego, ale jest dokładnie odwrotnie. Zobacz ten film, który mówi o tym, dlaczego przerwy są ważne w każdym miejscu pracy.

Kiedy twoja produktywność jest na miejscu, wszystko inne czuje się lepiej. Co więc powinieneś zrobić z tymi przerwami, aby upewnić się, że optymalizujesz swoje wysiłki po powrocie do biurka? Oto pięć sugestii, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać przerwy w pracy.

Zacznij ćwiczyć

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy w zwykłym biurze, ważne jest, abyś był aktywny w ciągu dnia. Zbyt długie siedzenie jest niezdrowe i zwiększa czynniki ryzyka wielu poważnych i przewlekłych chorób. Możesz łatwo zminimalizować to ryzyko, będąc bardziej świadomym tego, jak długo siedzisz, a w przerwach wstając i spacerując. Nie musisz robić nic zbyt uciążliwego, ale postaraj się być nieco bardziej aktywny niż dotychczas. Możesz również włączyć do swojej konfiguracji biurko na stojąco, co zapewni Ci lepszy trening w ciągu dnia.

Przygotuj kilka zdrowych przekąsek/pij wodę

Ważne jest, by pozostać nawodnionym, a to oznacza picie dużej ilości wody przez cały dzień. W czasie przerw wykorzystaj ten czas, aby napić się wody i być może przygotować kilka zdrowych przekąsek na resztę dnia pracy. Ugotuj kilka jaj, ponieważ jajka są idealne dla pamięci i skupienia. Pokrój kilka owoców, zrób kilka przygotowań do obiadu z wyprzedzeniem. Po prostu skup się na zdrowiu.

Spotkaj się z przyjaciółmi

Kiedy pracujesz w domu, bardzo łatwo jest się odizolować. W takim przypadku wykorzystaj przerwy na spotkanie z przyjaciółmi lub sprawdzenie mediów społecznościowych, ale upewnij się, że nie przekroczysz dozwolonego czasu przed ponownym przystąpieniem do pracy! Unikaj rozmów o pracy i skup się na czymkolwiek innym, aby pomóc Ci mieć prawdziwą przerwę od pracy, którą musisz wykonać.

Rozciągaj się

Nieco wcześniej wspomnieliśmy o byciu aktywnym w pracy, ale oznacza to również rozciąganie mięśni. Kiedy siedzisz przez długi okres czasu, łatwo jest stać się sztywnym i pod koniec dnia zauważysz bóle. Dobrym sposobem na uniknięcie tego jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń podczas przerwy w pracy.

Wyjdź i zaczerpnij świeżego powietrza

Jeśli pogoda pozwala, wyjdź na zewnątrz i zaczerpnij świeżego powietrza, nawet jeśli oznacza to tylko spacer po ogrodzie przez 10 minut. Świeże powietrze idealnie nadaje się do tego, by dać ci zastrzyk zdrowia i witalności, skoncentrować twój mózg i uwolnić napięcie.

Te pięć metod to proste sposoby na zwiększenie wydajności po powrocie do pracy po przerwie. Wypróbuj je już dziś!

Zobacz również