Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

Krzesło biurowe, na którym spędzamy większość dnia ma duży wpływ na to jak się czujemy. Może decydować o naszej wydajności oraz zdrowiu. Jeśli fotel nie będzie wygodny to szybko zaczynamy się denerwować i nie potrafimy się skupić na pracy.

Po jakimś czasie zawsze pojawia się ból pleców, sztywny kark i inne przykre dolegliwości. Jeśli więc chcemy kupować meble biurowe musimy dobrze testować ten model fotelu czy krzesła, który chcemy wybierać. Kiedy jesteśmy posiadaczami fotelu na pewno trzeba zwracać uwagę na jego ergonomiczne ustawienie. Warto wiedzieć jak można sobie taki fotel biurowy idealnie ustawić.

Wysokość fotela

Prosta będzie tuta jednak zasada, a więc taka, że nogi muszą opierać się na podłodze a kolana musza być lekko rozwarte, tak by nie było blokowania przepływu krwi. Między udem a podudziem robimy kąt prosty.

Regulacja podłokietników

Siadamy wygodnie blisko biurka. Łokcie powinny stworzyć kąt prosty i do tego należy dopasować wysokość podłokietników oraz odległość od biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach W czasie siedzenia przy komputerze powinniśmy opierać ramiona na podłokietnikach, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie zmniejszyć swoje obciążenia na kręgosłup, nie będzie również robienia garbu

Wyprofilowane oparcie

wygodne oparcie fotela Plecy powinny opierać się przynajmniej do łopatek. Niektóre krzesła mają specjalne regulacje dla oparcia lędźwi. W każdej pozycji oparcie musi wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Głębokość krzesła Warto sprawdzać czy głębokość krzesła będzie odpowiednia. Pośladki muszą znajdować się z tytułu krzesła. Dobrze będzie, jeśli fotel daje opcje przybliżenia oparcia do siedziska. Regulacja zagłówków Dobrze ustawione zagłówki są ważne dla szyi.

Mięśnie karku mogą się rozluźnić oraz nieco odpocząć, jeśli będziemy mieli dobrze ustawiony fotel do wzrostu pracownika. Twardość fotela Siedzisko powinno mieć taki materiał, który będzie gwarantował wygodę ale także odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobry fotel biurowy to gwarancja wydajnej pracy. Ważnym kryterium przy jego ustawianiu będzie regulacja wysokości i oparcia siedziska. Pamiętać należy o tym, by trzymać się na fotelu odpowiednio prosto.

Zobacz również