Jakie są podstawowe funkcje ergonomiczne krzesła?

Kluczowe elementy, które będą decydować o tym czy dane krzesło jest ergonomiczne będzie można znaleźć praktycznie w każdym siedzisku również takim ze średniej półki cenowej. Na pewno kluczowym elementem będzie dobrze przygotowywana baza pięcioramienna, która gwarantować ma stabilność, specjalnie przygotowywany amortyzator, który daje możliwość regulowania wysokości siedziska.

Można również myśleć o profilowanej piance na siedzisku, tak by miała ona odpowiednią jakość. Ważne będą regulowane podłokietniki, dobrze przygotowane ergonomiczne oparcie, które ma podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa a opcjonalnie również regulowany zagłówek. Wydaje się, że dla ergonomicznego krzesła ważne będzie także przygotowywanie specjalnego mechanizmu synchronicznego, który daje możliwość zmieniania kąta odchylenia oparcia względem siedziska z zachowaniem możliwości dostosowania sprężystości odchylenia oparcia do ciężaru siedzenia.

Zastosowanie tego sprawi, że będzie można jednocześnie przemieszczać siedzisko i oparcie w odpowiedniej zależności. Może to dla niektórych nie do końca zrozumiałem. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że chodzi o to, by krzesełko tak jakby przesuwało się razem z osobą, która będzie na nim siedzieć. Jeśli będzie ruszać się razem z użytkownikiem to będziemy mieli efekt dynamicznego siedzenia, które będzie odpowiednie dla naszego organizmu.

znajomość ustawień krzesła biurowegoWażnym aspektem, gdy chodzi o krzesła powinno być również edukowanie użytkowników, którzy powinni wiedzieć o krzesłach jak najwięcej, powinni być świadomi jak powinno być wykonywane dobrze krzesło biurowe. Trzeba wiedzieć, że jest to ważna dla zdrowia sprawa i nie powinno się jej zaniedbywać. Jeśli pracownicy będą o tym wiedzieli to można oczekiwać, że sami będą lepiej dbali o to jakie mają krzesła i będą zastanawiali się nad ich należytym ustawieniem.

Zobacz również